Вино поміж мін та ракет

Вино поміж мін та ракет

Вино поміж мін та ракет

https://zaxid.net/statti_tag50974/

З часу повномасштабної війни виноробна галузь України зазнала непоправної шкоди, адже значна частина виноградників та виробництв розташована на півдні країни. Росіяни обстрілюють та розкрадають виноробні, мінують виноградники та знищують склади з вином. Така доля спіткала херсонське шато князя Трубецького з понад 120-річною історією. Попри те, що територію, де розташована виноробня, деокупували, відновити виробництво зараз там неможливо.

Під обстрілами та в окупації опинилася і сімейна винарня на Київщині WineIdea. Підприємцям цьогоріч вдалося зібрати урожай з вцілілої частини виноградників, а це тільки десята частина довоєнних об’ємів. Водночас попри війну й близькість до фронту Beykush Winery з Миколаївщини не зупинила роботу та завойовує прихильність міжнародної аудиторії.

ZAXID.NET розповідає про ці три підприємства з різними долями, які намагаються вжити та розвивати виноробство в Україні попри війну.

https://zaxid.net/statti_tag50974/

Stoic Winery: виноробня на лінії фронту

Перші виноградники у шато [так називають замок, палац або маєток аристократа у Франції] князя Трубецького у селі Веселе на Херсонщині висадили наприкінці XIX століття. Виноробня пережила Першу та Другу світові війни. На початку 2000-х років єдине в Україні шато реконструювали, відремонтували історичні підвали, облаштували ресторан, готель та музей. Та за 9 місяців окупації росіяни розграбували та зруйнували все, а виноградники замінували. Попри звільнення села від окупантів повертатися на територію шато небезпечно – виноробня під постійними обстрілами, адже Веселе розташовується на правому березі Дніпра менш ніж за кілометр до Каховської ГЕС.

«Під час окупації на підприємстві нікого не було, росіяни робили що хотіли. Зараз наша виноробня практично на лінії фронту, тому не проводимо жодних робіт з відбудови чи виноробства. Ми туди навіть потрапити не можемо, виноробня там як на долоні. Зараз неможливо порахувати точні збитки. Лише 20 млн євро власники вклали у виноробню, а виноградники ми не обробляємо вже другий сезон», – говорить директор з маркетингу виноробні Сергій Пархомчук.

https://zaxid.net/statti_tag50974/

Під обстріли також потрапили склади шато у Гостомелі на Київщині. Росіяни повністю зруйнували склад із понад 30 тисячами пляшок, і у квітні 2022 року винарня залишилася без вина. Була ще продукція, яку продавали у магазинах, проте зараз знайти її майже неможливо.

Зараз винарня змушена розпочинати бізнес з самого початку. Вона змінила назву на Stoic Winery, що символізує стійкість, майбутнє попри проблеми й руйнування, та випускає вина разом з одеською компанією Chateau Pinot, адже працювати на 200 га своїх виноградників вздовж Дніпра небезпечно. Сергій Пархомчук говорить, що компанія не збирається висаджувати нові рослини, оскільки це довгий процес: від моменту висадження виноградників і до виробництва першої пляшки вина потрібно до 5 років.

«Може минути не один місяць чи рік, якщо просто сидіти й чекати, коли щось відбудеться з нашим шато. Але нам важливо, щоб про виноробню не забували. Тож у 2023 році ми почали працювати з виноробнею Chateau Pinot в Одеській області, яка нас дуже підтримала, і нещодавно презентували у Києві на фестивалі Brave Wine перші наші вина – Dnipro Hills. Цю марку ми мали випустити ще у квітні 2022 року, але не встигли», – розповідає Сергій Пархомчук.

Він відзначає, що ще років п'ять тому за кордоном мало знали про українських виноробів. Проте у 2023 році Україна вперше взяла участь у міжнародній масштабній виставці ProWein у Дюссельдорфі. Свою продукцію там презентували понад десять українських виробників, зокрема, винарня Князя Трубецького привезла кілька пляшок, які вціліли під російськими обстрілами.

https://zaxid.net/statti_tag50974/